شما اینجا هستید: رهنامه پژوهش » آرشیو مجلات / ش 10 » محمدحسین کیانی: حوزه باید خیلی سریع تر پیش برود

 

رهنامه: لطفاً بفرمایید محمدحسین کیانی از زمان تولد تاکنون را چگونه سپری کرده است؟

پس از سپری کردن مراحل مقدماتی تحصیل و پس از اینکه دبیرستان را به پایان رساندم، بلافاصله وارد حوزه شدم. مقدمات را در حوزه رضویه شیراز به پایان رساندم و برای تحصیل از پایه هفتم به بالا، وارد حوزه علمیه قم شدم. اکنون هم مشغول خارج فقه و اصول هستم.

رهنامه: چه شد طلبه شدید؟ گزینه دیگری نداشتید؟ پشت کنکور مانده یا از سربازی گریخته بودید؟

نه، اصلاً. پدر و مادرم، از نظر دینی، آدم‌های متوسطی بودند. البته پدرم ارادت خاصی به ائمه اطهار، به ویژه امام رضا (ع) داشت. ایشان کارمند سازمان انتقال خون بود. یادم است روزی پدرم به خانه آمد و به مادرم گفت که اگر موافق باشید، چند سالی مشهد زندگی کنیم و نزدیک حرم امام رضا (ع) باشیم. بالأخره پدرم موافقت مادرم را جلب کرد و ما سه سال مشهد زندگی کردیم. من سال سوم راهنمایی و دوم و سوم دبیرستان، در مشهد بودم. در این دوره به بلوغ رسیده و رابطه‌ام را با دین، تنظیم کرده بودم. اگر انسان در این سن و سال‌ بحرانی، در کنار امام رضا (ع) باشد، خیلی اثرگذار است. یادم است پس از این‌که سال سوم راهنمایی را به پایان رساندم، تصمیم گرفتم به حوزه بیایم. با دو ـ سه تا از طلبه‌های جوان محله‌مان صحبت کردم که نظرشان به ورود حوزه، پس از گرفتن دیپلم بود. بنده هم تصمیم گرفتم وارد دبیرستان بشوم. از این رو، رشته ریاضی را انتخاب کردم. هدفم از خواندن ریاضی این بود که به اطرافیان و خویشانم تفهیم کنم که توانایی دارم، ولی حوزه را انتخاب می‌کنم. در ‌‌نهایت، پس از پایان دبیرستان، بلافاصله وارد حوزه شدم.

رهنامه: پس گزینش آگاهانه‌ای داشتید. آیا شما در تحصیلات حوزوی، آدم خاصی بودید؟ یعنی از‌‌ همان اول جزو بچه‌های صف اول بودید یا این‌که کم‌کم توانستید استعدادتان را شکوفا کنید؟

بنده آدمی معمولی بودم و هستم. البته علت اصلی یا یکی از علل اصلی اقبال من به حوزه، مباحث عرفان و سیر و سلوک بود که برایم خیلی جذاب بود. بر این اساس، وقتی وارد حوزه شدم، با اینکه دوستانم طلبه بودند، ولی بینش ویژه‌ای داشتم. فکر می‌کردم حوزه جایی است که همه دور استادی می‌نشینند و او درباره اخلاق می‌گوید و ذکرهای روزانه و ماهانه می‌دهد، ولی وقتی وارد حوزه شدم، دیدم صمدیه و هدایه‌ وجود دارد و سیوطی و مغنی‌الادیب باید بخوانیم. در نتیجه، در این یکی ـ دو سال اول، در حال و هوای خاصی به سر می‌بردم.

رهنامه: توانستید خودتان را با فضای واقعی حوزه تطبیق بدهید؟

انصافاً خیلی سخت بود. خوش‌بختانه استادان خوبی داشتم. من با استادان بسیاری صحبت کردم و آن‌ها توانستند به من کمک بکنند تا خودم را بشناسم و راهم را ترسیم کنم و بر اساس اهدافی که دارم، آینده‌ام را بسازم و برای رسیدن به آینده‌ام بکوشم. بنابراین، به گونه‌ای پرسش شما را تصدیق می‌کنم. من با وجود بینش‌های شخصی، وارد حوزه شدم، سپس دیدم این‌ بینش‌ها در تعارض با سبک مرسوم حوزه است. استادان خوب به من کمک کردند تا خودم را در حوزه پیدا بکنم و هم به اصول خودم پایبند باشم و هم در حوزه بمانم و از امتیازهای فراوانی که داشت، بهره ببرم و به خودم جهت بدهم. بنده به نقش استاد، باور دارم.

رهنامه: بنده با چند طلبه نخبه‌ که گفت‌وگو کردم، دریافتم نقش استاد را از مؤلفه‌های مهم موفقیت خود می‌دانند.

واقعاً نقش استاد، مهم است. طی این مرحله بی‌همرهی خضر مجوی!

رهنامه: غیر از نگاهی که استادان به شما دادند، مؤلفه‌های دیگری که در روند تحصیل شما نقش داشته و سبب موفقیت‌تان شده، چیست؟

عنایت خدا و امام زمان (عج) نیز نقش ویژه‌ای داشت که شک و شبهه‌ای در آن وجود ندارد. همه آدم‌هایی که به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند، از این عنایت حظّی برده‌اند. اگر این دو مؤلفه مهم را کنار بگذاریم، انصافاً پشتکار شخص، جایگاه مهمی دارد. اینکه واقعاً شخص هدفش را بشناسد و بداند در حوزه می‌خواهد چه‌کار کند. آیا می‌خواهد فقیه باشد یا نه؟ حتی فرا‌تر از این، اگر می‌خواهد تصمیم بگیرد، مثلاً در زمینه فلسفه کار بکند، روی کدام مبانی فلسفه اسلامی کار کند. به هر میزان که طلبه‌ای بتواند به یاری پژوهش، راهش را مشخص کند، بی‌گمان می‌تواند آدم موفق و اثرگذاری در حوزه و جامعه باشد.

مهم ترین عناصر در تفقه دین، برخورداری از تفکر منطقی و دقیق، قدرت فهم عمیق و تحلیل های درست، ذهن جوّال، به دست آوردن قدرت پرسشگری و متضلّع دیدن مسائل، درک احتمالات گوناگون و جنبه های مختلف مسائل، قدرت تجزیه و تحلیل و مقایسه نظریات گوناگون است.

اینکه طلبه استاد خوب و آگاه به زمانه‌ خودش را بشناسد و با او دمخور باشد و بتواند پیوند منسجمی با او برقرار کند، نوعی توانایی به شمار می‌آید.  نکته دیگر این است که طلبه با مشاوره با استاد، هدفش را مشخص کند و مردانه پای هدفش بایستد و بکوشد. پس از طی این مراحل، بی‌گمان طلبه، به انسانی موفقی بدل می‌شود.

رهنامه:  آیا سیره عارفانه، مانند عبادت به سبک عارفان و حالت گوشه‌نشینی و دوری از اجتماع داشتید یا اهل تعاملات اجتماعی و رقابت بودید؟

هر دو مورد را داشته‌ام. دوستانم می‌گویند آدم گوشه‌گیری هستم و خودم هم فکر می‌کنم، چنین آدمی هستم. البته در برخی موارد با دوستان و هم‌شاگردی‌ها، رقابت داشته‌ام. وقتی به گذشته نگاه می‌کنم، می‌بینم خوب بوده و رقابت می‌تواند اثر مثبت داشته باشد. بنابراین، رقابت مثبت و خوب یکی از کلیدهای اصلی پیشرفت برای هر محصل و پژوهشگری است.

رهنامه: در این پیشرفت، برای حوزه هم سهمی قائل هستید؟ اگر قائل هستید، سهمش چه‌قدر بوده است؟ برخی جایگاه ویژه‌ای قائل نیستند. برخی هم می‌گویند که فضا و برنامه حوزه، اثرگذار بوده است. شما در رشد و موفقیت خودتان این تأثیر را می‌بینید؟ اگر می‌بینید، به چه صورتی بوده است؟

ابتدا باید مشخص کنیم که منظور ما از حوزه چیست؟ آیا منظور ما از حوزه، حوزه فیضیه قم است؟ حوزه شیرازی است که در آن درس خواندم یا حوزه‌ای که در فلان شهر وجود دارد؟ هر کدام سبک و سیاق خاصی دارد. هر کدام برای طلبه‌های خودشان، هدف ویژه‌ای را مشخص می‌کنند. بنابراین، وقتی شما می‌فرمایید حوزه را تا چه اندازه در پیشرفت خودتان سهیم می‌دانید، این مورد را باید تفکیک بکنم. به طور کلی و بدون هیچ شعاری، باید عرض کنم که انصافاً حوزه روی موفقیت‌های من خیلی اثر گذاشته است، البته اگر موفقیتی بوده باشد. من عرض کردم، بلافاصله پس از دبیرستان وارد حوزه شدم و با استادان حوزه، صحبت، و کتاب‌های حوزوی و غیر حوزوی را مطالعه کردم. در حوزه، قلم را به دست گرفتم و نخستین مقاله دو ـ سه صفحه‌ای‌ خودم را نوشتم. پایه چهار و پنج بود که نخستین مقاله من در نشریه‌ای چاپ شد و خیلی لذت ‌بردم. در حوزه بودم که مقالاتم در نشریات علمی و پژوهشی چاپ یا کتاب‌های من، منتشر شد. وقتی در این مرحله می‌ایستم و به گذشته‌ام نگاه می‌کنم، این موفقیت‌ها را در پرتو حوزوی بودن خودم می‌بینم.

رهنامه: یعنی برنامه حوزه در موفقیت شما اثر گذاشته است؟ یعنی اگر هیچ کار دیگری نکنید و با این برنامه جلو بروید، موفق هستید؟

برنامه تحصیلی و حتی پژوهشی حوزه مبتنی بر فقه است. من این را به هیچ عنوان بر نمی‌تابم، برای اینکه بر اساس مطالعات اجتماعی و مطالعات حوزوی و غیر حوزوی که داشتم، می‌بینم دغدغه جامعه ما در یک پرسش نهفته است که جوان ایرانی در دنیای مدرنیته، چه پیوندی می‌تواند با اسلام برقرار بکند؟ این از نظر من، مهم‌ترین پرسش جوان ایرانی است. حوزه‌ای که فقه‌محور است، نمی‌تواند این رابطه را تنظیم کند. حوزه برای این مورد برنامه‌ریزی نکرده است و طلبه‌ها این دغدغه را ندارند. همه سلایق شخصی‌شان بوده و انگار خلاف جریان حوزه حرکت کرده‌اند. هر چند حوزه در دو ـ سه سال اخیر کارهای مهمی انجام داده است. تشکیل دوره‌های تخصصی در حوزه به شدت در این فرایند اثرگذار و مهم بوده است. همچنین در حوزه پژوهش می‌بینیم که کارهای خوبی صورت می‌گیرد، ولی همچنان به تحولات بنیادین و بزرگ در این زمینه نیاز داریم.

رهنامه: قائل به تخصص و جزئی‌نگری هستید یا جامع‌نگر هستید و می‌خواهید علامه بشوید؟

ضرب‌المثلی هست که بنده به آن باور دارم. می‌گوید که «سعی نکن مثل دریایی باشی که عمقش یک متر است، سعی کن مثل چاهی باشی که محدود است، ولی عمق زیادی دارد». به نظرم این مسئله بسیار مهمی برای ما طلبه‌هاست. اگر دغدغه طلبه امروزی، اثر گذاشتن بر جامعه باشد، اگر دغدغه طلبه امروزی، بهبود روابط اجتماعی مبتنی بر دین باشد، اگر طلبه امروزی بخواهد دین را وارد همه ساحت‌های اجتماعی بکند، ناگزیر باید تخصصی کار بکند. زمان کلی‌گویی و کلی‌پژوهی، به سر رسیده است. اگر این دغدغه اثرگذاری در ما وجود داشته باشد، گریزی غیر از جزئی‌نگری و تخصص نداریم.

رهنامه: از چه زمانی در مهندسی فکری شما، رویکرد تخصصی، شکل گرفت و از کی تصمیم گرفتید، به صورت تخصصی در زمینه عرفان کار کنید؟

بنده پیش از اینکه مقدمات حوزه را تمام بکنم، به این تصمیم رسیدم. در آن دوران، به کتاب‌های مختلفی سرک می‌کشیدم و علاقه بسیاری به عرفان داشتم، ولی کتاب‌های غیر عرفانی را هم زیاد می‌خواندم. دقیقاً پس از پایان مقدمات بود که رشته تخصصی‌ام را انتخاب کردم و مبتنی بر آن رشته، که عرفان و فلسفه بود، مطالعاتم را آغاز کردم.

به نظرم می‌رسد، طلبه‌ها باید در این چهار ـ پنج سال اول، فقط با استادان متفاوت صحبت بکنند و حتی رشته‌های گوناگون را بچشند و دو ـ سه کتاب از هر رشته علمی را بخوانند و ببینند حال و هوای شخصی‌شان، با چه حال و هوای علمی‌ای می‌تواند ارتباط برقرار بکند. آن گاه پس از اینکه مقدمات را به خوبی پیمودند، ناظر به رشته‌ای که برگزیده‌اند، مطالعات تخصصی‌شان را آغاز کنند.

رهنامه: به نظر شما در گزینش تخصص، نیاز جامعه تأثیر دارد و صِرف علاقه و استعداد، کافی است؟

این نکته‌ و پرسش بسیار مهمی است که شما به آن اشاره فرمودید. نظر من این است که علاقه شخص بسیار مهم است و اگر طلبه می‌خواهد انسان موفقی باشد، باید در مرحله نخست، رشته تخصصی‌اش را بر اساس سلیقه و علاقه شخصی‌اش، انتخاب بکند؛ چرا که به وفور دیده‌ام، انسان‌هایی بر حسب نیاز و خواست جامعه، رشته‌ای را برگزیده و کاری را آغاز کرده‌اند، ولی چون علایق شخصی نداشتند، در میانه کار ماندند و نتوانستند فردی اثرگذار باشند. این نکته بسیار مهمی است که وقتی آدم کتابی را دستش می‌گیرد، به آن کتاب علاقه داشته باشد و مفاهیم موجود آن کتاب، بر اساس دغدغه‌های شخصی‌اش باشد و همواره به آن کتاب و شاخه علمی، به عنوان دغدغه بنگرد. در این صورت، همیشه به آن‌ها می‌تواند مراجعه کند و در این زمینه به پژوهش بپردازد، ولی اگر بر اساس سلیقه شخصی‌اش انتخاب نکند، ممکن است آدم موفقی باشد، ولی بی‌گمان روند موفقیت و رشد، طولانی‌تر می‌شود. اگر همه طلبه‌ها بتوانند سلایق‌شان را بشناسند و رشته پژوهشی‌شان را انتخاب بکنند، بدون شک با توجه به طلبه‌های بسیاری که داریم، همه دغدغه‌های اجتماعی، برطرف می‌شود و برای هر دغدغه اجتماعی، کسانی هستند که پاسخگو باشند.

رهنامه: چه انگیزه‌‌ای سبب پژوهش در زمینه عرفان شد؟

مبتنی بر مقدماتی که در پرسش‌های پیشین اشاره کردم، به این پرسش پاسخ می‌دهم. من عرض کردم، طلبه مبتنی بر بینش درست و منطقی، پژوهش بکند. مقدمات را خوب بخواند و همه علوم و شاخه‌های پژوهشی را در نظر بگیرد و از هر کدام، جرعه‌ای بنوشد و پیوند خودش را با آن شاخه علمی، مشخص بکند. من شخصاً این کار را انجام دادم و دیدم، به عرفان و فلسفه علاقه زیادی دارم. همچنین اشاره کردم، اگر طلبه، محصل یا پژوهشگری می‌خواهد موفق باشد،‌ باید در گرایشی علمی، جزئی‌نگر‌تر باشد. دغدغه و پرسش اساسی خودش را در آن حوزه، مشخص، و همه اهتمام خودش را ناظر به آن پرسش، تنظیم بکند. پرسش و دغدغه بنده در حوزه فلسفه و عرفان این بود که جوان ایرانی در جهان مدرن، چه پیوندی می‌تواند با اسلام  داشته باشد؟ چگونه جوان مسلمان ایرانی می‌تواند در دنیای مدرنیته، دنیایی که لمسش می‌کنیم و اشعه مدرنیته به ما برخورد می‌کند، همچنان مسلمان باشد؟

رهنامه: با وجود این، رشته دین‌پژوهی را برمی‌گزیدید. این دغدغه‌ها چه سنخیتی با عرفان دارد؟

البته سلیقه شخصی در این زمینه نقش دارد. از پایه دوم و سوم حوزه بود که با جنبش‌های نوپدید معنوی آشنا شدم. عرفان‌های نوپدیدی که همه آن‌ها معنویت جدید را در بستر مدرنیته تبلیغ می‌کنند. این‌ موردها سبب شد که به این مسئله رو بیاورم.

رهنامه: عرفان‌های جدید و نوپدید، مانند عرفان اُشو و اکنکار و…، آن قدر خطر دارند که گروهی در حوزه بیایند و وقتشان را صرف این مقوله‌ها بکنند؟ از چه منظری باید به این‌ موردها بپردازیم؟ به لحاظ اینکه افراد زیادی مبتلا به این عرفان‌ها هستند یا به لحاظ مشکلات فکری بسیاری که پدید می‌آورند؟ این خطر از کجا و از چه ناحیه‌ای است؟

وقتی رویدادهایی در بستر جامعه رخ می‌دهد، هنگامی که تحولاتی، ولو کوچک در جامعه، شکل می‌گیرد، پشتوانه‌های فکری ـ  فلسفی، پشت این ماجرا وجود دارد. جنبش‌های نوپدید معنوی یا عرفان‌های کاذب، تنها مختص به ایران نیست. در همه قاره‌های دنیا وجود دارند و توانسته‌اند جوان‌های بسیاری را جذب بکنند. ضمن اینکه روند گسترش و استقبال جوان‌های ایرانی به این مسئله روز به روز بیشتر می‌شود.

وقتی به دهه‌های شصت و هفتاد و هشتاد نگاه می‌کنیم، هم شمارگان کتاب‌های این رهبران فرقه‌ای و هم سایت‌هایشان، خیلی زیاد شده است و هم خوانندگان و کسانی که سرسپرده معنویت‌های جدید شده‌اند، افزایش یافته است. حدود سه دهه است که در ایران از این جنبش‌ها استقبال شده، ولی در غرب و اروپا و امریکا، حدود شصت سال است که این مسئله وجود دارد. وقتی این فرایند را رصد می‌کنیم، درمی‌یابیم از سه دهه گذشته، استقبال بیشتر شده است. سراسر جهان این مسئله را درک کرده‌اند. انگار در ایران هم چنین اتفاقی در حال افتادن است. شما فرمودید آیا لازم است برخی طلبه‌ها در این زمینه کار کنند؟ بنده پاسخم مثبت است و به شدت به این قضیه باور دارم، کما اینکه فعالیت‌هایی در این حوزه انجام می‌شود. دو ـ سه دانشگاه را در تهران و قم می‌شناسم که می‌کوشند تا کار‌شناسی ارشد جنبش‌های نوپدید دینی را تأسیس بکنند. در این زمینه، به شدت به طلبه‌هایی نیاز داریم که مبتنی بر آموخته‌های دینی وارد این حوزه بشوند و جریان فکری منحرف را که در حقیقت فرزند و متولد جریان مدرنیته است، بشناسند و نقد کنند.

رهنامه: چرا در ایران این استقبال از عرفان‌های جدید صورت می‌گیرد؟ ما که فقر معنوی نداریم و عرفانی غنی داریم. آیا به این دلیل نیست که عرفان اسلامی و دینی در متن جامعه ما جریان ندارد؟ چه‌طور می‌شود این مسئله را در جامعه نهادینه کرد تا همه بتوانند بهره ببرند و به سمت موهومات و چیزهای کاذب رو نیاورند؟

اگر ما بخواهیم وضعیت جامعه‌مان را نسبت به عرفان‌های کاذب آسیب‌شناسی بکنیم، با پهنه گسترده‌ای روبه‌رو هستیم. دلایل بسیاری سبب شده که عرفان‌های کاذب در ایران راه بیابند و با استقبال روبه‌رو بشوند. برخی درگیری‌های سیاسی و مشکلات اقتصادی، در اینکه مردم نسبت به معنویت و دین، زده بشوند، اثر گذاشته است. این مورد را در پژوهش‌ها و گفت‌و‌گو‌هایی دیده‌ایم که در این چند سال انجام دادیم. نکته مورد اشاره شما بسیار مهم است. ما از آن طرف با تراث قوی عرفانی روبه‌رو هستیم. به عبارت دیگر، ما کمبود ذخایر و کتاب‌های عرفانی نداشتیم که الان برخی جوان‌های ایرانی دنبال معنویت‌های جدید می‌روند، ولی جنس عرفان اسلامی بدین گونه است که عرفان و معنویت این چنینی باید به صورت عمومی تبلیغ نشود. این ایده، ایده درستی است.

رهنامه: منظور بنده همین است که عرفان همیشه به یک سرّ مگو و رازآلودگی ویژه‌ای مبتلاست و انگار فقط مختص افراد خاصی است، در حالی که می‌شود به عرفانی اجتماعی نیز باور داشت تا عموم جامعه نیز بتوانند بهره ببرند.

یکی از اصولی که در عرفان اسلامی وجود دارد، بحث رمزگونه بودن است و عرفان به صورت عمومی نباید تبلیغ بشود، ولی این مطلب به این معنا نیست که وقتی اشخاصی را می‌بینیم که خواهان معنویت هستند، با این استدلال آن‌ها را از ورود به عرصه عرفان باز داریم. عرفان اسلامی دارای مراحل و سطوح متفاوتی است. از مراحل کلی و اولیه، آغاز می‌شود تا به مراحل جزئی و تخصصی می‌رسد و هر کس قابلیت این را ندارد که آن مراحل را درک بکند، ولی مراحل ابتدایی هم دارد که می‌توانیم بازتولید بکنیم و ناظر به خواسته‌های اجتماعی ایرانیان، آن‌ها را در جامعه ترویج بکنیم. در حقیقت، عرفان اسلامی را به لایه‌های مختلف جامعه، منتقل کنیم که این کار را به خوبی انجام نداده‌ایم. این مسئله یکی از دلایل مهم گسترش جنبش‌های نوپدید معنوی در ایران بوده است.

اگر طلبه می خواهد انسان موفقی باشد، باید در مرحله نخست، رشته تخصصی اش را براساس سلیقه و علاقه شخصی اش، انتخاب بکند.

رهنامه: چند پژوهش در حوزه عرفان، به ویژه عرفان‌های نوپدید انجام داده‌اید؟

بنده کتابی به نام «جنبش‌های نوپدید معنوی در چشم‌انداز فرهنگی ایران» نوشته بودم که در سال گذشته، در جشنواره علامه حلی برگزیده شد. جدا از این کتاب، حدود سی یا چهل مقاله درباره عرفان و عرفان‌های کاذب و مباحث فلسفی نوشته‌ام. همچنین دو ـ سه کتاب دیگر درباره همین موضوع‌ها، چاپ کرده‌ام.

رهنامه: به نظر شما جشنواره توانسته طلبه‌ها را در راستای تولید علم به تحرک وادارد؟

برگزاری جشنواره اثرگذار است، ولی بحث بر سر این است که برگزار کردن جشنواره و تقدیر از پژوهشگران برتر تا چه اندازه می‌تواند روح پژوهشگری را در میان طلبه‌ها گسترش بدهد؟ برگزاری جشنواره مفید است، ولی تأثیر کمی در رو آوردن طلبه‌ها به سمت پژوهش دارد. باید فعالیت‌های بنیادین بسیاری در سطح حوزه، شکل بگیرد تا طلبه‌ها با پژوهش، پیوند برقرار کنند.

رهنامه: آیا به فعالیت‌هایی غیر از پژوهش، مانند فعالیت‌های اجرایی یا تدریس هم پرداخته‌اید؟

بنده مدیر گروه جنبش‌های نوپدید معنوی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) هستم. همچنین دبیر گروه عرفان‌های نوپدید مرکز استراتژیک ریاست جمهوری و پژوهشگر کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ام. مسئولیت سردبیری دو نشریه، یکی فصلنامه علمی ـ تخصصی مطالعات معنوی و دیگری فصلنامه علمی ـ تخصصی آیین سلوک را نیز برعهده دارم.

رهنامه: این همه کار و فعالیت شما را خسته نمی‌کند؟

تا حالا که خسته نشدم. هر کدام از این‌ها ساعت خاصی را از من می‌گیرد که وقتم تنظیم کردم. ضمن آنکه همکاران و مدیران اجرایی مجموعه‌ها نیز کمکم می‌کنند.

رهنامه: حوزه در گذشته، در کنجی آرام نشسته بود و ‌‌نهایت فعالیتش، امورات مذهبی مردم، مانند اقامه نماز بود. پس از پیروزی انقلاب، حوزه از کنج خلوت خود بیرون آمد و خودش را در شاهراه حوادث جهانی دید و فضای کاری‌اش، گسترده‌تر و پیچیده‌تر از گذشته شد. به نظر شما، الزامات این تحول چیست؟ چه الزاماتی باید رعایت شود؟ آیا حوزه متناسب با تحولات، خودش را بازسازی کرده است؟

مهم‌ترین مؤلفه‌ این است که از نگاه بنده، طلبه امروزی باید از مناسبات و فعالیت‌های اجتماعی که در ایران شکل می‌گیرد، با خبر باشد و به دنبال آن، از همه تغییرها و تحول‌های اجتماعی که در خارج از ایران، رخ می‌دهد، کاملاً آگاه باشد.

مشخص و مبرهن است که جامعه جهانی به سرعت پیش می رود و منتظر حوزه نمی ماند و اگر حوزه دغدغه دین دارد، باید خیلی سریعتر پیش برود.

بنده بر این باورم، اگر طلبه‌ای بخواهد موفق و اثرگذار باشد، اگر می‌خواهد ناظر به این تغییر اساسی که پدید آمده است، اثرگذار باشد، الزاماً باید از مناسبات جهانی، آگاه باشد و ناظر به علایق شخصی‌اش، در این مناسبات اثر بگذارد. علایق شخصی خودش را بشناسد و بکوشد این مناسبات را به سود اسلام و حکومت اسلامی، جهت بدهد. اگر این گونه نباشد، نه حوزه می‌تواند موفق باشد، نه طلبه.

رهنامه: آیا این روندی که حوزه و روحانیت در پیش گرفته، متناسب با این فضاست؟

با این فضایی که شما برای تحول محیطی و مأموریتی حوزه و روحانیت ترسیم کردید، کارهای اندکی در حوزه علمیه صورت گرفته است. سفر اخیری که مقام معظم رهبری به قم داشتند و منشوری که برای حوزه تدوین کرده بودند، منشور فوق‌العاده‌ای بود. اگر حوزه می‌توانست این منشور را تحقق ببخشد، انصافاً می‌توانست از نظر بین‌المللی، تأثیر فراوانی بگذارد. برای محقق شدن این منشور، مشکلات فراوانی وجود دارد که حوزه باید هر چه زودتر، خودش را به این منشور برساند. در هر صورت، مشخص و مبرهن است که جامعه جهانی به سرعت پیش می‌رود و منتظر حوزه نمی‌ماند و اگر حوزه دغدغه دین دارد، باید خیلی سریع‌تر پیش برود.

رهنامه: از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، سپاس‌گزارم و آرزوی توفیق بیشتر برای شما دارم.

بنده هم تشکر می‌کنم. ان‌شاءالله شما هم موفق باشید.

پاسخ دهید: