شما اینجا هستید: رهنامه پژوهش » آرشیو مجلات / ش 9 » سرمقاله
سرمقاله | علی اصغر سهرابی
415 بازدید

 

ره‏نامۀ رهنامه

«رهنامه پژوهش»، نقطه شروع تحول حوزه را در بازسازی فرهنگ علمی حوزه می‏داند. چرا که تا فرهنگ علمی حوزه، اصلاح نشود، هر اقدام تحولی دیگر، عقیم خواهد ماند. این حقیقت، بخاطر خاصیت فرهنگ است. فرهنگ یک جامعه، نظام ارزشی و رفتاری متناسب با خود را در متن جامعه بسط می‏دهد و ملاک پسندها و ناپسندهای اجتماعی قرار می‏گیرد.

به عنوان مثال، تا زمانی که حوزه، از شیوه‏ها و روشهای نو استقبال نمی‏کند و خودآگاه یا ناخودآگاه، در مقابل تغییرات، مقاومت می‏کند و بیشتر به حفظ دارائی‏های موجود گرایش دارد، دامنه اقدامات تحول‏گرا، بسیار محدود خواهد بود. اما اگر این ویژگی در فرهنگ حوزه، تجلی یابد و حوزه، تغییر و تحول را بپسندد و بدان گرایش یابد، کاملاً زمینه لازم برای تحول، ایجاد می‏شود. در چنین فضایی است که می‏توان با طیب خاطر، در هر عرصه‏ای، گزینه ‏های مختلف را برای اقدامات تحول‏ساز، مطرح کرد و در فضائی علمی و آزاد، آنها را میان نخبگان حوزه به بحث گذاشت و بسوی بهترین انتخاب و تفاهم و انسجام بیشتر، حرکت کرد.

بر این اساس، «رهنامه پژوهش» بنا دارد در مستوای فرهنگ علمی حوزه گام نهد و رسالت خود را تلاش در جهت «ارتقاء فرهنگ علمی حوزه» تعریف کرده است و در این راستا، بنا دارد مؤلفه‏ ها و رویکردهای فرهنگ‏ساز و حرکت‏بخش را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد.

این سلسله مباحث، از بحث «خودباوری» که موضوع این شماره است، آغاز می‏شود و ان شاء الله در شماره‏ های بعدی، با عناوینی چون «تفکرگرایی»، «آزاداندیشی» و «عینیت‏ گرایی» پی گرفته خواهد شد.

پاسخ دهید: