شما اینجا هستید: رهنامه پژوهش » ش 21+22 » علوم حدیث در دنیای مجازی
علوم حدیث در دنیای مجازی | علی انجم شعاع
438 بازدید

در سال‌هاي اخير علاوه بر کار‌هاي وسيعي که در حوزه گسترش، تاليف و نشر مکتوبات حديثي انجام شده، فعاليت‌هاي نسبتا جامعي نيز در ارتباط با فضاي مجازي و نشر آثار حديثي در آن انجام گرفته است. اين فعاليت‌ها از طريق: الف: سايت‌هاي حديثي ب: وبلاگ‌هاي حديثي در اختيار کاربران قرار داده شده است. در اين نوشتار سعي شده تا مهمترينِ اين عرصه‌ها به صورت خلاصه معرفي گردند.

1ـ معرفي سايت‌هاي مهم حديثي

نشر احاديث اهل بيت عليهم السلام وظيفه‌اي همگاني است که هر فرد و گروه، با هر ظرفيتي بايد به آن همّت بگمارد. با توجه به اين هدف، سايت‌هاي فعّال در حوزه حديث نيز در دو گروه جاي گرفته‌اند. بعضي به صورت تخصصي وارد اين عرصه شده و موضوع نشر حديث را سرلوحه فعاليت‌هاي خود قرار داده‌اند. سايت‌هاي ديگري نيز هستند که علاوه بر فعاليت در موضوعات متنوع، بخشي را براي حديث اختصاص داده و به آن پرداخته‌اند. اين سايت‌ها با عنوان “عمومي” معرفي مي‌گردند.

سايت‌هاي تخصصي حديث

سايت‌هاي زير مجموعه فعاليت‌هاي خود را صرفا در حوزه حديث متمرکز کرده و به صورت تخصصي به علوم و معارف حديث مي‌پردازند:

سايت‌هاي عمومي حديثي

سايت‌هاي مهمي که مي‌توان در کنار ساير خدمات، در پژوهش‌هاي حديثي نيز بهره برد. ليست اين سايت‌ها در ادامه آمده است:

2ـ معرفي وبلاگ‌ها با فعاليت حديثي:

متاسفانه در خصوص وبلاگ‌نويسي با موضوع حديث، کار جامعي انجام نگرفته و برخي به صورت پراکنده به موضوع حديث پرداخته‌اند. آمار پايين و عدم تخصصي‌بودن اين وبلاگ‌ها نشان از ضعف فعاليت‌هاي پژوهشگران حديثي در اين عرصه است. لذا از توضيح در اين وادي صرف‌نظر کرده و به فهرستي از وبلاگ‌ها با اشارات حديثي کفايت مي‌شود.

پيشنهاد:

يکي از عرصه‌هاي مجازي تبليغ و تبادل ارتباط استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي است که پژوهشگران و طلاب مي‌توانند جهت ارائه و نشر علوم و احاديث اهل بيت عليهم السلام اقدام نمايند. تاکنون کار شايان ذکري در اين عرصه انجام نگرفته است.

پاسخ دهید: